English


צ'מע סיפור: פברואר 2012 - שלג, מרק ארטישוק ירושלמי ואסטרטגיה ארגונית

שלום לכולם,

אמחיה, חורף, שקדיה

למרות שברדיו הבטיחו שלג, אנחנו ידענו ש"זה לא זה" - אין ריח של שלג באוויר. לא נותר לנו, אלא להתבשם מפריחת השקדיות ולקוות לטוב...
ביום ראשון כולם אמרו שלא ירד שלג בירושלים. אבל אנחנו מתעקשים שדווקא כן! נכון, זה לא היה החורף של 92', אבל בכל זאת, נסו להבין זאת כך:
בימים בהם אנו נדרשים לחיסכון בכל פרט ופרט בחיינו, גם שלג קטן שווה הרבה. ראו בהמשך את בובת השלג הקטנה שבנינו בשבת האחרונה: אישון קטן שמברך אותנו בחורף אמיתי!

לכבוד השלג והגשם - המלצות לימים של חורף, מתכון וסיפורים קצרצרים ומבדחים:
1. לקרוא את הסיפור "ואתה תהיה מת" של עוזי וייל (מתוך הספר: ביום שבו ירו בראש הממשלה).
2. לשמוע את בילי הולידיי כשיורד גשם ומנשבת רוח.
3. לשתות יין ממש טוב כמו אמרונה איטלקי או הרמיטאז' צרפתי.
4. להכין מרק ארטישוק ירושלמי.
5. לגרום לבן זוגך לחייך (אפשר, ואפילו רצוי, להשתמש בסיפורים שמופיעים בהמשך).מרק ארטישוק ירושלמי

המתכון הנהדר הזה הוא של מיקה שרון.

החומרים: אמחיה, חורף, מרק ארטישוק ירושלמי

2 ק"ג ארטישוק ירושלמי
1 ק"ג בצל
1 ק"ג כרישה
1 ק"ג שורש סלרי
2 ליטר ציר עוף
1 כוס שמן תירס
100 גרם אבקת קארי
1 ק"ג אגסים מבושלים ביין לבן
1-2 מקל קינמון
1 כוכב אניס
פלפל, מלח
2 כוסות שמנת מתוקה

שלבי ההכנה:

1. מאדים קלות בסיר בינוני: כרישה, ארטישוק ירושלמי קלוף, שורש סלרי ובצל לבן.
2. מוסיפים מרק עוף ומביאים לרתיחה.
3. מכסים ומנמיכים את האש.
4. מתבלים במלח ופלפל, מבשלים כשעה – שעה וחצי.
5. מרסקים בבלנדר ידני – מוסיפים שמנת, מצמצמים מעט ומסננים.
6. מגישים חם עם קוביות קטנות של אגסים ושמן קארי.
7. לשמן קארי – מחממים 1 כוס שמן עם 2-3 כפות אבקת קארי.
לסיום אוסף סיפורים קצרצרים שמתאימים לערב פונדו חורפי במיוחד:

מספר שיעורים באסטרטגיה ארגונית:

איש אחד נכנס למקלחת ברגע שאשתו יוצאת משם. באותה שנייה בדיוק מצלצל פעמון הדלת והם מתלבטים לרגע...היות והיא כבר סיימה, האישה מתעטפת במגבת והולכת לפתוח. בדלת נמצא השכן ממול, שמציע לה 1000 דולר אם היא תיתן למגבת ליפול. ללא היסוס היא משחררת את היד על המגבת, והשכן נהנה בהתלהבות מהמראה. אחר כך מוציא 1000 דולר מהכיס ונותן לה. האישה מתעטפת חזרה וחוזרת לחדר האמבטיה ליבש את השיער. "מי זה היה בדלת?" שואל בעלה. "השכן ממול" עונה לו. ושוב שואל בעלה: ”האם הוא החזיר את ה-1000 דולר שהלוויתי לו אתמול? מסקנה: ניתן למנוע מצבים מביכים על ידי שיתוף השותפים במידע על כספים.

כומר אחד נוהג ברכבו בסביבה כפרית ורואה נזירה מחכה לאוטובוס בצד הדרך. הוא עוצר את המכונית ומציע לקחת אותה לעיירה הקרובה ביותר. הנזירה הצעירה מודה לו, שמה את המזוודות בכיסא האחורי, ועולה לצד הכומר. מלבושיה קצת התערבלו בעת העלייה לרכב, ברכה ורגלה נשארו חשופות, ומפתות ביותר. כאשר הכומר שם לב, בנס הצליח למנוע תאונה, אבל ביצרו לא הצליח לשלוט לגמרי ושם יד על הברך השחומה. הנזירה מסתכלת עליו ואומרת :"אבי, זכור את פסוק 129" הכומר מוציא את היד במהירות ומתנצל, אבל עיניו אינן חדלות מלהסתכל בחטף על העור הצעיר. מעט לאחר מכן שוב ידו גולשת מידית ההילוכים אל ברך הנזירה. "אבי, זכור את פסוק 129" מזכירה לו הנזירה. שוב הוא מתנצל ומוציא את היד. הם מגיעים ליעד, היא מסתכלת עליו במבט טעון ומודה לו על ההקפצה. הכומר ממשיך בדרכו, וכאשר מגיע לביתו, ממהר לבדוק את ספר התפילות. בפסוק 129 כתוב: "המשך הלאה ותנסה, זו הדרך לתהילה"
מסקנה: מי שלא מעודכן לגבי נושאים הקשורים לעבודתו עלול להפסיד הזדמנויות גדולות.

אמחיה, חורף, איש שלג

עירוני נסע לכפר לבלות כמה ימים וקנה מאיכר חמור ב-100 דולר. האיכר הזקן הסכים למסור את החמור למחרת. למחרת בא העירוני לקבל את הבהמה, אך זו מתה במשך הלילה. הוא דרש את כספו בחזרה, אך הזקן כבר בזבז אותו. הוא דרש את גופת החמור, ולקח אותה איתו תחת המבט המופתע של האיכר. לאחר חודש הם נפגשו שוב. לא התאפק האיכר ושאל לגורל גופת החמור. אמר הבחור העירוני: " עשיתי הגרלה על החמור, מכרתי 500 כרטיסים להגרלה ב-2 דולר כל אחד והרווחתי 898 דולר מהעסקה. "אבל החמור היה מת!- אף אחד לא התלונן?" התפעל האיכר. ענה הבחור: "כן, אבל זה היה רק הזוכה, ולו החזרתי את ה-2 דולר שלו..."
מסקנה: יש גם מקרים בהם ניתן להפוך מצב עגום להצלחה.

בחור צעיר נכנס לבית המרקחת ומבקש קונדום מהרוקח. הבחור מעט נבוך ומרגיש צורך להצדיק את רכישתו: "מממ...החברה שלי סוף כל סוף הזמינה אותי לביתה, לארוחת הערב. אני בטוח שאם הכול ילך בסדר אחרי זה אזכה לשכב איתה!". בטרם שילם, הוא מתחרט ומבקש מהרוקח קונדום נוסף, ומשתף אותו במחשבותיו: "אחותה של חברתי קורצת לי מדי פעם, אני בטוח שאני מוצא חן בעיניה, ואולי יעלה הערב בידי להשחיל גם אותה". הוא מוציא את הארנק, אבל משלם על שלושה קונדומים, ומבקש את השלישי תוך ווידוי לרוקח: "אמה של חברתי אישה יחסית צעירה וחתיכה. לדעתי היא שמה עין עליי, והערב תהיה לי אולי הזדמנות גם איתה!" הערב מגיע, יושבים כולם עם האורח לשולחן ארוחת הערב ודבר ראשון אומרים תפילה קטנה לפני האכילה. בסוף התפילה כולם אוחזים בסכו"מ פרט לבחור, שממשיך רכון ומתפלל. אחרי מספר דקות ארוכות חברתו מנערת אותו בעדינות: "לא ידעתי שאתה אדוק כל כך". והוא עונה: "ואני לא ידעתי שאביך רוקח".
מסקנה: "אין לדבר על התוכניות האסטרטגיות של הארגון עם אנשים זרים, זה יכול למוטט את הארגון כולו".הסיפורים, ההמלצות והמתכונים:

יולי 2012 - קיץ בא! זכרונות, מתכוני שומר ולאדוני באהבה

יוני 2012 - סיפורי המלך והשד - שלושת החתנים

מאי 2012 - המלך והשד - הסיפור הראשון

אפריל 2012, מייל שני - כל אדם צריך מצרים

אפריל 2012 - "השעורה" של אשר ברש ומתכון לעוגה קשה של סבתא טובה

מרץ 2012 - על קשת, אחווה ואהבה

פברואר 2012 - שלג, מרק ארטישוק ירושלמי ואסטרטגיה אירגונית

ינואר 2012 - רומא, אלי לנדאו ואור גדול


אמחיה - לוגו
איריס שרף ריינהרץ | 073.74.01.000 | 0544.850.881 | amechaye@netvision.net.il